Open *Studios* Night vol.14

KAIR Košice Artist in Residence / FB fanpage 16. 4. 2020 o 20.00 hod.

Špeciálne opatrenia si vyžadujú špeciálne riešenia. Štrnásty večer otvorených ateliérov sa preto presúva z K.A.I.R. rezidenčných štúdií až k vám do obývačky. Anna Manankina z Ukrajiny a Sanja Anđelković zo Srbska k nám pricestovali tesne predtým, ako sa zatvorili hranice. Po dôkladnom prehodnotení situácie sa umelkyne aj napriek mimoriadnym podmienkam rozhodli v Košiciach zotrvať a pracovať na nových projektoch, o ktorých vám okrem iného rady porozprávajú už vo štvrtok o 20.00 prostredníctvom živého vysielania na našom Facebooku. Tešíme sa na prvé spoločné online stretnutie! 

Sanja Anđelković (RS) je umelkyňa, ktorá sa okrem vizuálneho umenia zaoberá analýzou textov. Svoj výskum zameriava na oblasť dokumentárnej (beletristickej) praxe, v rámci ktorej uvažuje nad jej postavením v systéme rodových, politických, spoločenských rolí alebo traumatickými momentmi vlastnej minulosti. Prostredníctvom skúmania významu domova v rôznych kontextoch, či už historických, geografických, sociálnych alebo cez optiku prírodných katastrof, sa snaží pochopiť skratky vzájomného prepojenia rôznych druhov ekológií. 

https://www.kair.sk/sanja-andelkovic-rs/

 

Anna Manankina (UA) je interdisciplinárna umelkyňa, ktorá sa vo svojej práci venuje širokému spektru problémov: od geopolitických situácií, mocenských štruktúr až po čisto intímne oblasti života zaoberajúce sa témou násilia, rodovej identity, postavenia žien v umeleckom a sociálnom kontexte. Zároveň pracuje s technikami ručnej tlače, ako je linoryt, lept, monotyp a tvorbou kníh. Jej diela boli vystavené doma i v zahraničí. 

https://www.instagram.com/a_ne_mna/

https://www.kair.sk/anna-manankina-ua/

 

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Rezidencia Sanji Andelković je organizovaná v spolupráci s programom Plants AiR organizácie Novi Sad 2021. 

Rezidencia Anny Manankiny je organizovaná v spolupráci s Nazar Voitovich Art Residence.