Living according to the sky

Šopa Gallery / Košice Artist in Residence, Hlavná 40, Košice 8. 9. 2022 / 19.00

Kurátorka výstavy: Tatiana Takáčová

Otvorenie výstavy: 8. 9. 2022 / 19.00

Trvanie výstavy: 9. 9.— 15. 10. 2022

Miesto: Šopa Gallery, Hlavná 40, Košice

Otváracie hodiny: STR – PIA / 15.00 – 18.00

SO / 13.00 – 18.00

Pozývame vás na otvorenie výstavy Poliny Shcherbyny a Krystyny Melnyk s názvom Living according to the sky, ktorá vznikla počas dvojmesačného rezidenčného pobytu KAIR Košice Artist in Residence v apríli a máji 2022. 

Názov Living according to the sky nesie alegorický význam a vo voľnom preklade znamená žiť podľa neba. V prvom rade nás odkazuje k náboženskému významu – životu v súlade s Bohom, kedy nás nebo všetkých fyzicky spája do jedného celku. Zároveň však tvoríme spoločnosť, ktorú spája minulosť ovplyvňujúca našu budúcnosť.

Aj napriek tomu, že každá z umelkýň vo svojej tvorbe uvažuje koncepčne trochu inak, na výstave ich spojila téma vysporiadania sa s hrôzami vojny, ktorej museli nepriamo počas svojho pobytu v Košiciach čeliť, vo vzťahu k človeku a jeho prežívaniu, potreby prevziať zodpovednosť za naše činy a naučiť sa čeliť minulosti.

Projekt Poliny Shcherbyny je naplnený úvahami o človeku a vojne – o človeku, ktorý je súčasťou prírody a vojne, ktorá ničí všetko naokolo – uvažuje o zločine proti ľudskému životu, ako by to bol zločin proti samotnej prírode.

Krystyna Melnyk sa zameriava na tému moci, násilia a obetovania. Spoločným menovateľom jej diel je zdieľanie kolektívnej histórie, v ktorej všetci nesieme zodpovednosť za to, aby náš postoj prispel k tomu, aby sa tragédia vojny už viackrát neopakovala.

Krystyna Melnyk (UA) je umelkyňa, žijúca a tvoriaca v Kyjeve, zaoberajúca sa maľbou, ktorú vyštudovala na Národnej akadémii umení a architektúry (2019). V tvorbe Krystyny Melnyk dominuje figuratívnosť a telesnosť, prostredníctvom ktorých rozvíja hlavne sakrálne témy. 

Polina Shcherbyna je vizuálna umelkyňa pôsobiaca v Kyjeve, kde vyštudovala Ateliér maľby na Národnej akadémii umenia a architektúry. Polina sa vo svojej umeleckej praxi venuje najmä maľbe, niekedy v kombinácii s objektovými či audiovizuálnymi inštaláciami. Vo svojej práci rozvíja tému tela prostredníctvom antianatómie a skúma psychické pochody človeka, jeho očakávania, strach a ilúzie.

Výstavy tejto galérie a rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Fond na podporu umenia je hlavným partnerom tohto projektu.

Projekt ďalej podporilo aj Mesto Košice.