Open Studios Night w/ Eunju Hong, Yuliia Manukian & Beata Rojek

Šopa Gallery / Košice Artist in Residence, Hlavná 40, Košice 10.11.2021 18.00

Tento mesiac nás čaká posledné tohtoročné Open Studios Night, na ktorom sa vám predstavia tri najnovšie KAIR rezidentky – Eunju Hong, multimediálna umelkyňa pôvodom z Južnej Kórei, ktorá žije a pracuje v Nemecku, Yuliia Manukian, ukrajinská novinárka a kurátorka, ktorá sa zameriava na súčasné umenie, mestské problémy, ochranu a propagáciu kultúrneho dedičstva a Beata Rojek, poľská vizuálna umelkyňa s rozpoznateľným, živým štýlom, ktorý siaha od nostalgickej abstrakcie až po strohé streetartové vzory.

 

Eunju Hong skúma vplyv technológií na spoločnosť a človeka. Svoje fiktívne príbehy prelína prostredníctvom filmu, nájdených záberov, performance a inštalácie. Ponára sa do mikroskopických zásahov, skúma zmyslové a emocionálne prispôsobenie tela a zároveň skúma dystopické predstavy, ktoré vznikajú, keď prevládne predpojatá technológia AI. V súčasnosti sa venuje výskumu súvislostí medzi kolektívnou traumou vyvolanou novými materiálmi, zbraňami, medicínskou technológiou a individuálnymi skúsenosťami.

 

Yuliia Manukian je novinárka v oblasti kultúry, kurátorka umenia a mestských projektov mimovládnej organizácie Urban Re-Public (Cherson, Ukrajina), ktorá sa zameriava na súčasné umenie, mestské problémy, ochranu a propagáciu kultúrneho dedičstva. Je vášnivou bádateľkou modernistickej architektúry (Cherson, Užhorod, Weimar, Dessau, Kaunas, Klaipeda, Bukurešť, Brno, Hradec Králové).

 

Beata Rojek je umelkyňa, ktorá sa špecializuje na maľbu, kresbu, komiks a iné formy vizuálneho umenia. Diela Beaty Rojek sú plné príbehov, inšpirované európskou literatúrou, rozprávkami, starovekými legendami, teologickými spismi a pohanskými vierami, ktoré sa prelínajú spolu s osobnými príbehmi umelkyne. V posledných rokoch sa Rojek viac fokusuje na prácu s ľuďmi a preto by počas svojej rezidencie v Košiciach, v súvislosti s nedávnou výstavou “Yesterday’s dreams weave the ruins of tomorrow’s temples” a komiksom “Abortion Stories”, chcela vyzvať zainteresovaných čitateľov k zdieľaniu osobných príbehov súvisiacich s témou potratu.

 

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom tohto projektu.

Projekt ďalej podporilo Mesto Košice.