Noc Múzeí a Galérií v Šopa Gallery a KAIR

Šopa Gallery / Košice Artist in Residence, Hlavná 40, Košice 14.5.2022 od 17.00

17.00 – 22.00 – posledné sprístupnenie výstavy Ještě než promluví

18.00 – 18.30 – predstavenie Monografie Svetlany Fialovej vo Východoslovenskej Galérii Katarínou Rybnickou

19.00 – 20.00 – Open Studios Night s Polinou Shcherbynou, Krystynou Melnyk a kurátorom Janom Van Woenselom

V rámci Noci múzei a galérií by sme vás v mene Šopa Gallery a KAIR radi pozvali na nasledujúci program v našich spoločných priestoroch vo Vitézovom dvore na Hlavnej 40.

Od 17.00 budete mať možnosť poslednýkrát navštíviť výstavu Ještě než promluví, za ktorou stojí kurátor Jiří Ptáček a umelci Tomáš Hrůza, Lukáš Karbus a Matěj Smetana. Výstava vychádza z úvah o úlohe umenia v transformačných procesoch spojených s environmentálnou krízou. V rámci návštevy galérie si budete môcť zadovážiť sieťotlač podľa návrhu Lukáša Karbusa, z ktorej výťažok poputuje na podporu neziskovej organizácie Človek v ohrození.

O 18.00 vám naša drahá kolegyňa, ilustrátorka a grafická dizajnérka Katarína Rybnická  predstaví v priestoroch Historickej sály Východoslovenskej galérie našu prvú publikáciu – Monografiu Svetlany Fialovej. V tento večer si budete môcť u nás v Šopa Gallery a Východoslovenskej galérii zakúpiť publikáciu za zvýhodnenú cenu 30 eur.

O 19.00 sa môžete tešiť na jarné Open Studios Night, ktoré bude patriť dvom vizuálnym umelkyniam – Poline Scherbyne (UA) a Krystyne Melnyk (UA). V priebehu večera vám predstavia východiská svojej doterajšej tvorby, porozprávajú o projektoch, na ktorých pracujú počas ich trojmesačnej rezidencie v KAIRe a sprístupnia vám svoje ateliéry. Okrem Poliny a Krystyny, v našich priestoroch privítame aj belgického kurátora a vedeckého pracovníka Jana Van Woensela, ktorý nám predstaví novú umeleckú platformu зараз, ktorá ponúka rezidenčné programy pre mladých začínajúcich ukrajinských umelcov/umelkyne  a kurátorov/kurátorky v českej Plzni.

Krystyna Melnyk (UA) je umelkyňa, žijúca a tvoriaca v Kyjeve, zaoberajúca sa maľbou, ktorú vyštudovala na Národnej akadémii umení a architektúry (2019). V tvorbe Krystyny Melnyk dominuje figuratívnosť a telesnosť, prostredníctvom ktorých rozvíja hlavne sakrálne témy. 

Polina Shcherbyna je vizuálna umelkyňa pôsobiaca v Kyjeve, kde vyštudovala Ateliér maľby na Národnej akadémii umenia a architektúry. Polina sa vo svojej umeleckej praxi venuje najmä maľbe, niekedy v kombinácii s objektovými či audiovizuálnymi inštaláciami. Vo svojej práci rozvíja tému tela prostredníctvom antianatómie a skúma psychické pochody človeka akými sú očakávanie, strach a ilúzia. 

Jan Van Woensel je kurátor a vedecký výskumník, ktorý od roku 2018 pracuje pre ZČU, Fakultu dizajnu a umenia Západočeskej univerzity v Plzni, Českej republike a okrem toho je aj umeleckým riaditeľom Galérie Ladislava Sutnara. Na ZČU iniciuje nové medzinárodné spolupráce, kurátorsky pripravuje medzinárodné výstavy a konferencie, vydáva knihy, ktoré sa zaoberajú umením a históriou. Je zakladateľom a riaditeľom зараз, platformy pre začínajúcich umelcov a kurátorov z Ukrajiny, ktorá ponúka rezidenčný a výstavný program, tlačené a digitálne publikácie, kurátorské projekty, výskum, podcasty a propagáciu.

Instagram: @curator_jan_van_woensel @zaraz_residency

Príďte sa zoznámiť, budeme sa na vás tešiť už túto sobotu 14.5.2022 od 17.00 v priestoroch Šopa Gallery a KAIR Košice Artist in Residence. 

Výstavy tejto galérie a rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom týchto projektov. Tieto projekty podporilo aj Mesto Košice.