Mohammed Al Hawajri – Artist Talk

online at our Facebook 15.7.2021 o 18.00

       “حديث مع الفنان محمد الحواجري”

V rámci  Hydra PACE – Platformy pre umeleckú spoluprácu a výmenu vás srdečne pozývame na artist talk palestínskeho vizuálneho umelca Mohammeda Al Hawajriho v rozhovore s kurátormi Husamom Abuzalemom ( Ramallah Municipality) a Petrou Houskovou (KAIR Košice Artist in Residence). Al Hawajri nás prevedie cestou svojej umeleckej praxe a prostredníctvom výberu umeleckých diel nám prerozpráva príbeh zo života v pásme Gazy v Palestíne.

Priamy prenos bude prebiehať na Facebooku v arabčine a angličtine.

Mohammed Al Hawajri (* 1976) je palestínsky umelec, ktorý sa narodil a v súčasnosti žije v pásme Gazy. Prostredníctvom rôznych techník a médií, ako je kresba, video, fotografia a inštalácia, odráža každodenné podmienky života v pásme Gazy, mapujúce skúsenosť s neustálymi radikálnymi politickými, hospodárskymi a sociálnym zmenami. Cieľom Mohammeda Al Hawajriho je transformovať tieto okolnosti na kritické a často sarkastické intervencie, ktoré majú ľuďom priblížiť realitu rôznych humanitárnych problémov. Jeho záujem o súčasné umenie pramení z viery, že umenie má významnú úlohu pri vytváraní povedomia v spoločnosti, vyvoláva otázky a otvára dvere dialógom medzi ľuďmi z rôznych kultúr. Prihovára sa totiž univerzálnym jazykom, ktorý nepotrebuje tlmočiť.

Práce Al Hawajriho boli vystavené na mnohých výstavách v Palestíne a v zahraničí. So svojimi dielami bol prizvaný do výstavných projektov  vo Veľkej Británii, Taliansku, Francúzsku, Švajčiarsku, Rakúsku, Japonsku, Argentíne, USA, Dubaji, Abú Zabí, Bahrajne, Katare, Jordánsku, Egypte, Libanone a Španielsku.

Hydra PACE – Platforma pre umeleckú spoluprácu a výmenu je spolupráca troch partnerov zo Slovinska, Palestíny a Slovenska s cieľom vytvoriť rastúcu sieť existujúcich a nových medzinárodných rezidenčných programov pre etablovaných a začínajúcich umelcov. Nadácia Anny Lindhovej a Európska únia sú hlavnými partnermi projektu. Rezidenčný program KAIR Košice Artist in Residence z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

//

 

sنحن في منصة التعاون والتبادل الفني (Hydra Pace) ندعوكم للانضمام إلى حديث مع الفنان التشكيلي الفلسطيني محمد الحواجري في محادثة مع القيّمين حسام أبوسالم (بلدية رام الله) وبيترا هوسكوفا (KAIR Košice Artist in Residence). سيأخذنا الحواجري بجولة حول ممارساته الفنية من خلال تقديم مجموعة مختارة من الأعمال الفنية وروايتها المرتبطة بحياته اليومية في قطاع غزة، فلسطين.

سيجري البث المباشر على فيسبوك باللغتين العربية والإنجليزية.

محمد الحواجري (مواليد 1976) فنان فلسطيني ولد ويعيش حاليا في قطاع غزة. بتطويع تقنيات ووسائط مختلفة – مثل الرسم والفيديو والتصوير الفوتوغرافي والتركيبات – يعكس الحواجري ظروف الحياة اليومية في قطاع غزة ليحاكي تجربة الاضطراب السياسي والاقتصادي والاجتماعي المستمر. يرغب الحواجري في تحويل هذه الظروف إلى تدخلات ناقدة وساخرة لتقريب الحقائق حول قضايا إنسانية متعددة. ينبع اهتمام الحواجري بالفن المعاصر من إيمانه بأن للفن دورًا مهمًا في نشر الوعي في المجتمعات المختلفة، كما أن الفن يثير التساؤلات ويفتح الأبواب للحوار بين الأشخاص من ثقافات متعددة من خلال استخدام الفن كلغة عالمية لا تحتاج إلى ترجمة.

عُرضت أعمال الحواجري في العديد من المعارض في فلسطين وخارجها وتلقى دعوات للمشاركة في معارض فنية في المملكة المتحدة وإيطاليا وفرنسا وسويسرا والنمسا واليابان والأرجنتين والولايات المتحدة الأمريكية ودبي وأبو ظبي والبحرين وقطر والأردن ومصر ولبنان وإسبانيا.