Markéta Dlouhá – Stopy, ktoré miznú

Park Anička 29.4. 2023 o 19.00*v prípade zlého počasia sa otvorenie bude konať 30.4.2023

Lokácia: https://goo.gl/maps/ncrX3MkZrnztcaJb8

Kurátorka: Tatiana Takáčová
*v prípade zlého počasia sa otvorenie bude konať 30.4.2023

Umelecký projekt Markéty Dlouhej – Stopy, ktoré miznú, silne súvisí s konceptom Degrowth. Počas sobotňajšieho eventu budeme v krajine objavovať efemérne svetelné objekty, tvorené predovšetkým rastlinnými materiálmi, ktoré Markéta počas svojej dvojmesačnej rezidencie zbierala priamo na našich lúkach.

Objekty sa pre ňu stávajú metaforou neustálej transformácie. Ako okolité lúky, tak samotný les podlieha času, vonkajším vplyvom a neustálej premene. Akceptovať tento proces je ako akceptovať smrteľnosť. Metafora ukazuje, ako možno zdanlivo mŕtve štruktúry znovu využiť ako cenný materiál, z ktorého môžu vzísť nové formy. Rovnako pomalá premena rastlinného vlákna a využitie semien nadobúda sekundárnu hodnotu – hnojenie pôdy a obohacovanie lokálneho ekosystému.

Rozpad tvarov v čase je nevyspytateľný, spolupracuje s okolím, poveternostnými podmienkami, vlhkosťou a náhodou. Projekt sa zaoberá témou smrti a deštrukcie ako súčasti nových kompozícii a tvorivého procesu.

Markéta Dlouhá je česká umelkyňa, ktorá sa vo svojej práci zameriava na osobné naratívy a ekológiu prostredníctvom tvorby kníh, grafiky, poézie, kresby, výšiviek a svetelných inštalácií. Jej ekologický prístup k umeniu zahŕňa upcykláciu a recykláciu materiálov, vrátane výroby papiera zo starého oblečenia, rastlinných vlákien a starého papiera. Používa taktiež ekologické tlačové farby a experimentuje s prírodnými pigmentami, ktoré sama zbiera.

Vyštudovala kresbu a výtvarnú grafiku na Univerzite v Ostrave a ďalej pokračovala v štúdiu umeleckej grafiky na Univerzite v Gdansku. Jej práce boli súčasťou rôznych skupinových i samostatných výstavách doma aj v zahraničí a jej ekologický prístup k tlači vyústil do viacerých spoluprác s umelcami a ekologickými módnymi značkami. V súčasnosti sa zameriava na vybudovanie vlastného ateliéru papierenského a grafického umenia v Českej republike.

Tento pobyt je podporovaný z programu Kreatívna Európa. Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Rezidencia je organizovaná v spolupráci s Meet Factory v Českej republike, hablarenarte: v Španielsku a Visual Culture Research Center na Ukrajine.