Daylight All Night Long

Východoslovenská galéria, Alžbetina 22 15.12.2022 o 17.00
Srdečne vás pozývame na prednášku a komentovanú prehliadku výstavy Second Sun, ktorá vznikla v spolupráci s Creative Industry Košice a festivalom Art & Tech days.
Ako sa premenilo naše prežívanie noci? Nebolo by lepšie nočnú tmu zrušiť a zaistiť trvalý deň? A čo spánok? Nie je to len zbytočná strata času? A môžeme si ešte vôbec dovoliť spať? Prednáška sa zameria na biopolitiku spánku, kolonizáciu noci, snahy o osvetľovanie Zeme z vesmíru a ďalšie témy spojené s výstavou Second Sun Nikoly Ivanova a Pau Saiz Solera.
Nikola Ivanov je intermediálny umelec pôsobiaci v Prahe. Vo svojej tvorbe sa venuje najmä fotografii, videu a grafickému dizajnu. Zaoberá sa problematikou temporality, historickej pamäte, biopolitiky, inšpiráciu čerpá v spoločenských vedách. Štúdium absolvoval na Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe a na UMPRUM v Ateliéri grafického dizajnu a vizuálnej komunikácie a jeho diplomovým projektom bola antologická kniha o biopolitike spánku.
Pau Saiz Soler je umelec a dizajnér z Barcelony. Jeho diela môžu mať podobu objektu, inštalácie alebo filmu, ktoré vytvárajú fiktívny scenár, čím môžeme vnímanie reality spochybniť, opustiť vopred stanovené poznatky a predstaviť si tak alternatívne možnosti. Soler vyštudoval produktový dizajn a niekoľko rokov pracoval ako priemyselný dizajnér. V roku 2018 sa presťahoval do Ženevy, aby sa venoval multidisciplinárnej praxi na HEAD Geneva School a od roku 2021 je spoluzakladateľom Duometer Design Studio v Ženeve.
Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Pobyt je organizovaný v spolupráci s Creative Industry Košice v rámci UNESCO Creative City of Media Arts. Tento projekt podporilo aj mesto Košice.