Abel Korinsky and Orhan “aib” Kavrakoğlu – World’s End

Východoslovenská galéria, Alžbetina 22, Košice 10.6.2021 21.00 – 22.30

Otvorenie inštalácie: 10.6.2021 21.00 – 22.30

Inštalácia sprístupnená: 11.6. – 12.6.2021 21.00 – 22.30

Východoslovenská galéria, Alžbetina 22, Košice

Spolu s Creative Industry Košice a Východoslovenskou galériou vás srdečne pozývame na predstavenie site-specific inštalácie nemeckého multimediálneho umelca Abela Korinského a istanbulského softvérového inžiniera a novomediálneho umelca Orhana “aib” Kavrakoğlu.

Inštalácia World’s End sleduje pomocou astronomických údajov satelity, ktoré sa nachádzajú nad Košicami. Tieto údaje sa prenášajú do pohlcujúcej audiovizuálnej inštalácie pozostávajúcej zo 120 žiaroviek a viackanálového priestorového systému. Týmto spôsobom dielo zhmotňuje pominuteľné, vždy prchavé pohyby satelitov do podoby, ktorú návštevníci ľahko zažijú v skutočnom priestore.

Abel Korinsky (*1985) je multimediálny umelec pôsobiaci v Berlíne, kde spolu so svojím bratom-dvojčaťom založil Studio Korinsky. Prostredníctvom audiovizuálnych inštalácií a site-specific diel sa snaží divákovi ponúknuť iný, neočakávaný zážitok, ktorý apeluje na všetky zmysly. Jeho dvojmesačný rezidenčný pobyt, organizovaný v spolupráci s Creative Industry Košice sa zameral na zaznamenávanie dát satelitného programu Starlink od spoločnosti SpaceX.

Orhan „aib“ Kavrakoğlu je softvérový inžinier a umelec z Istanbulu, ktorý sa zameriava na flow a nové média. Jeho fascináciou je vesmír a úto fascináciu sa snaží zdieľať prostredníctvom svojich umeleckých diel a naďalej prehlbovať svoj záujem skrz rozhovory a spoluprácu. Narodil sa v roku 1984 v Istanbule, je samouk a aj napriek svojmu klasickému vzdelávaniu má rád hackovanie, profesionálne vyvíja a konzultuje hardvérové a softvérové projekty.

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Pobyt je organizovaný v spolupráci s Creative Industry Košice v rámci UNESCO Creative City of Media Arts. Tento projekt podporilo aj mesto Košice. 

Projekt priestorovo zastrešila Východoslovenská galéria.