Yuliia Manukian (UA)

Residency: Október - December 2023

Yuliia Manukian je novinárka v oblasti kultúry, kurátorka umenia a mestských projektov mimovládnej organizácie Urban Re-Public (Cherson, Ukrajina), ktorá sa zameriava na súčasné umenie, mestské problémy, ochranu a propagáciu kultúrneho dedičstva. Je vášnivou bádateľkou modernistickej architektúry (Cherson, Užhorod, Weimar, Dessau, Kaunas, Klaipeda, Bukurešť, Brno, Hradec Králové).

Po ruskej invázii na Ukrajinu, 24. februára 2022, utiekla Julija po dvoch mesiacoch okupácie do Odesy, kde teraz žije a pracuje. Zorganizovala tajný umelecký odpor v okupácii, ktorého sa zúčastnilo šesť umelcov/umelkýň, ktorí reflektovali vojnu a umeleckým spôsobom zdokumentovali túto hroznú realitu. Vďaka takýmto aktivitám sa stala laureátkou Ceny Václava Havla za tvorivý disent 2023.

V súčasnosti sa jej tím zaoberá projektom “Objekty kultúrneho dedičstva južnej Ukrajiny počas vojny Ruska proti Ukrajine: V rámci projektu “Dokumentácia, význam, budúcnosť”, ktorý podporuje IWM (Viedeň). Jej organizácia realizovala projekt “Chersonská moderna: Návrat do budúcnosti”, 2020. Okrem toho sa organizácia stala členom Celoukrajinského združenia “Ukrajinský modernizmus” a taktiež spísala s Ministerstvom kultúry a informačnej politiky Ukrajiny Memorandum o ochrane dedičstva ukrajinského modernizmu druhej polovice 20. storočia.

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom tohto projektu.

Projekt ďalej podporilo Mesto Košice.