Vitaliy Agapeyev (UA) – Palimpsest

Šopa Gallery, Hlavná 40, Košice 29. 11. 2018 o 19.00

Otvorenie výstavy: 29. 11. 2018 o 19.00
Trvanie výstavy: 30. 11. – 14. 12. 2018
Otváracie hodiny: PO – PIA, 16.00 — 18.00
Šopa Gallery, Hlavná 40, Košice

Ľudské telo je palimpsest.
Vedomie je palimpsest.
Kultúra je palimpsest.

Mesto je úplné kráľovstvo palimpsestov, v ktorom sme zároveň otrokmi a kráľmi.
Žijeme medzi zložitými systémami vrstiev, vytvárame nové vrstvy alebo sa vnárame do tých starých – sú to neustále orgie kombinatoriky – hlavnej stratégie života. Tento princíp, ktorý má vlastnosti fraktálu, preniká všetkým okolo nás. A my sme jeho zdrojom a stvorením.
Projekt Palimpsest je malým rezom skrz miestne prostredie. Vďaka nemu sa podarilo nadviazať kontakt a kriticky pochopiť okolitú spoločenskú a mestskú atmosféru. Táto skúsenosť vzájomného obohacovania, bez zásahu, je jednou z najdôležitejších praktík dnešnej éry globalizácie, ktorá je tak charakteristická len svojou schopnosťou absorbovať, ale nereagovať. Keďže žijeme vo veku trvalých zmien, tento proces musí preniknúť do konštantnej životnej praxe, ktorá bude postupne viesť k evolučnému výsledku – krokom k úniku.

Srdečne vás pozývame na výstavu Vitaliyho Agapeyeva – Palimpsest. Agapeyev strávili 2 mesiace na rezidencii v rámci projektu K.A.I.R. Košice Artist in Residence a pracuje s pojmami ako previnenie, vedomie, kód, svätosť, ekológia a synergia všetkých týchto pojmov v post-internetovej kultúre. V týchto zmyslových sférach Vitaliy robí výskumy a experimenty s médiami, formátmi a koncepčnou zložkou.

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Pobyt ďalej podporilo mesto Košice a Creative Industry Košice. Rezidenčný pobyt je organizovaný v spolupráci s Nazar Voitovich Art Residence.