Pau Saiz Soler (ESP)

Residency: November - December 2022

Pau Saiz Soler (*1990) je umelec a dizajnér z Barcelony, ktorý bude nasledujúce dva mesiace tvoriť spoločne s Nikolom Ivanovom v rámci mediaartovej rezidencie, ktorej výstup budete môcť vidieť na Art &Tech Days festivale.

Soler vyštudoval produktový dizajn a niekoľko rokov pracoval ako priemyselný dizajnér. V roku 2018 sa presťahoval do Ženevy, aby sa venoval multidisciplinárnej praxi na HEAD Geneva School a začal pracovať na filmoch a dizajne priestorov. Pracoval aj ako multimediálny editor pre IOM a od roku 2021 je spoluzakladateľom Duometer Design Studio v Ženeve. Jeho diela boli vystavené doma i v zahraničí.

Pauov posledný projekt skúma, ako umelé svetlo formuje to, čo vidíme v noci, pričom analyzuje satelit Znamya ako zdroj verejného osvetlenia. Systémy verejného osvetlenia sú príkladom toho, ako mocenské štruktúry dokážu ovládať vnímanie mestských priestorov a manipulovať s realitou.


Solerove diela môžu mať podobu objektu, inštalácie alebo filmu, ktoré vytvárajú fiktívny scenár, čím môžme vnímanie reality spochybniť, opustiť vopred stanovené poznatky a predstaviť si tak alternatívne možnosti.

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Pobyt je organizovaný v spolupráci s Creative Industry Košice v rámci UNESCO Creative City of Media Arts. Tento projekt podporilo aj mesto Košice.