Ukrainian Meme Forces / diskusia

Šopa Gallery / Košice Artist in Residence, Hlavná 40, Košice 4.3.2022 o 18.00

Z dôvodu aktuálnych udalostí sme sa rozhodli pozmeniť formát Open Studios Night na diskusiu s našimi rezidenčnými umelcami – Markom Chehodaievom a Maksymom Khodakom, ktorí k nám prišli z Ukrajiny. Diskusia bude zameraná na spôsoby fungovania médií, mémov ako spôsobov politického konania v kontexte vojny.

Príďte s nami diskutovať na túto dôležitú tému priamo s  umelcami, ktorých sa to bytostne dotýka.  Dnes  4.3.2022 o 18.30 v priestoroch Šopa Gallery a KAIR Košice Artist in Residence.

Mark Chehodaiev (*1997, Kyjev) je ukrajinský multimediálny umelec, ktorý v súčasnosti študuje vo Viedni. Vo svojej umeleckej praxi pracuje prevažne s priestorom a vzťahmi v priestore, prostredníctvom ktorých rozvíja svoje kľúčové témy prítomnosti  a pamäte. Zaujíma ho, ako všeobecný kontext koexistuje s osobnou skúsenosťou a vo svojich často performatívnych projektoch spolupracuje často s ďalšími umelcami alebo divákmi. 

Mark študoval na katedre scénografie a kinematografie na Národnej akadémii výtvarných umení a architektúry. V roku 2019 ukončil  štúdium súčasného umenia na Kyjevskej akadémii mediálnych umení. Od októbra 2021 študuje na Die Angewandte (Viedeň) na katedre umenia site-specific.

Maksym Khodak (*2001, Bila Tserkva) je ukrajinský  umelec, ktorý pracuje a študuje v Kyjeve.   Zaoberá sa históriou a spôsobmi jej dokumentovania, kolektívnou a individuálnou pamäťou, urbanistickými premenami, kritickým pohľadom na kinematografiu a fotografiu. Optikou, ktorá spája tieto odlišné témy, je kritické prehodnotenie sovietskeho dedičstva. Okrem toho Maksymove diela reagujú na aktuálnu politickú situáciu a vo svojej praxi tak pokračuje v línii ukrajinského politického umenia 21. storočia. Khodak považuje vzdelávanie za nástroj formovania politickej akcie a preto svoj záujem najnovšie sústreďuje k pokusom kriticky pochopiť študentov a zmeny v ich spolužití spôsobené pandémiou. Táto pozornosť smeruje k hľadaniu nového spôsobu politického konania v umení, ktorý by mohol ovplyvniť realitu.

Maksym Khodak vyštudoval súčasné umenie na Kyjevskej akadémii mediálneho umenia a teraz pokračuje v štúdiu v bakalárskom programe filmového štúdia na Kyjevskej národnej univerzite I. K. Karpenka-Karyho. V roku 2021 získal Prince Claus Seed Award a momentálne je finalistom ceny PinchukArtCentre 2022. Jeho práce boli vystavené v Mestskej galérii v Charkove (2020), < rotor > Centre pre súčasné umenie (2020), Pasinger Fabrik (2019), Kultúrnom priestore AkT (2018) a ďalších.

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Rezidencia je organizovaná v spolupráci s Nazar Voitovich Art Residence.