Open Studios Night vol. 19

Šopa Gallery / Košice Artist in Residence, Hlavná 40, Košice 25.1.2023 o 18.00

Tento rok odštartujeme noc otvorených ateliérov s našimi dvoma najnovšími rezidentkami – Olenou Pronkinou a Nataliou Revko. Tie vám povedia viac o svojej tvorbe, procese a témach, na ktorých počas rezidencie pracujú. Vidíme sa 25. januára v našom spoločnom priestore v Šopa gallery.

 

 

Olena Pronkina (*1988) sa zaujíma predovšetkým o figuratívnosť prostredníctvom antropomorfizmu, ktorý je pre ňu nevyčerpateľným zdrojom vizuálnych možností, prostredníctvom ktorých vytvára a hľadá miesto vo svete pre samú seba. Od roku 2014 vystavovala samostatne aj skupinovo, zúčastnila sa mnohých rezidenčných pobytov na Ukrajine i v Európe. V máji 2022 získala štipendium od nemeckej umeleckej inštitúcie Kunstverein Ost (KVOST) v Berlíne a stala sa prvou držiteľkou ceny Clausa Michaletza, ktorú ponúka Nadácia Secco Pontanova.

 

 

 

Natalia Revko je nezávislá kurátorka a výskumníčka súčasného umenia. Je riaditeľkou mimovládnej organizácie „Slushni Rechi“. V rámci nej zorganizovala mnoho vzdelávacích projektov a výstav, vrátane zvukového laboratória v botanickej záhrade v Odese a výskumu súkromných skúseností a spomienok ľudí žijúcich v 90. rokoch. Medzi nedávne projekty patrí kurátorské zastrešenie výstavy „I can speak about war / I can not speak about war“ v Centre súčasného umenia Laznia (Gdansk, Poľsko) a spolupráca s Kandis Friesen na projekte „Her right year is shorter than the left”’ v Galerie im Turm (Berlín, Nemecko).

 

Tento pobyt je podporovaný z programu Kreatívna Európa. Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom tohto projektu.
Rezidencia je organizovaná v spolupráci s Meet Factory v Českej republike, hablarenarte: v Španielsku a Visual Culture Research Center na Ukrajine.