Open Studios Night vol.15

Šopa Gallery 23.7.2020 o 19.00

Spolu s letom k nám pricestovali aj naši dvaja najnovší rezidenční umelci – Lucia Gašparovičová a Ján Skaličan, ktorí vám predstavia východiská svojej tvorby a aké sú ich najnovšie plány. Príďte ich pozdraviť a porozprávať sa pri pohári vínka!

Lucia Gašparovičová je vizuálna umelkyňa pôvodom zo Žiliny. Popri štúdiu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave sa zaoberala galerijnou pedagogikou, formami sprostredkovávania výtvarného umenia verejnosti a hľadania spôsobov interakcie medzi výtvarnými dielami a divákmi. Cez tvorbu objektov, fotografického obrazu, autorských kníh, site-specific inštalácií sa venuje skúmaniu a zaznamenávaniu prostredí a javov, ktoré súvisia s vnímaním každodennosti. Snaží sa programovo upozorňovať a vizualizovať fenomény, ktoré sú takpovediac „neviditeľné” a tým pádom aj ignorované.

Ján Skaličan je slovenský vizuálny umelec, pracujúci prevažne s médiom fotografie a presahom do uvažovania o jeho možnostiach v súčasnosti. Jeho práca je akousi výpoveďou, snahou o artikuláciu, vyjadrenie myšlienkových procesov vychádzajúcich z uvažovania o konkrétnom mieste a jeho minulosti v snahe o obnovenie skúsenosti sveta, až k neprenositeľnosti materiality a jej pamäti. Myšlienkovým východiskom sa pre neho spočiatku stala teória večného návratu a nazeranie na cyklické opakovanie minulosti v neistej prítomnosti, snaha o pochopenie a následné sprostredkovanie. Skaličan je absolventom Katedry fotografie a nových médií na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (2012 – 2018), kde v súčasnosti pracuje na svojej dizertačnej práci s názvom Investigatívne postupy v súčasnom umení.

Rezidenčný program a program galérie Šopa z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu. Ďalej je projekt realizovaný s finančnou podporou Mesta Košice.