Olena Pronkina (UA)

Residency: Január - Február 2023

Olena Pronkina (*1988) sa narodila v Taškente v Uzbekistane a vyrastala v Kyjeve na Ukrajine. V roku 2013 získala magisterský titul v odbore monumentálneho umenia na Kyjevskom štátnom inštitúte dekoratívneho úžitkového umenia a dizajnu pomenovanom po Mychailovi Boichukovi.


Od roku 2014 vystavovala samostatne aj skupinovo, zúčastnila sa mnohých rezidenčných pobytov na Ukrajine i v Európe. V máji 2022 získala štipendium od nemeckej umeleckej inštitúcie Kunstverein Ost (KVOST) v Berlíne a stala sa prvou držiteľkou ceny Clausa Michaletza, ktorú ponúka Nadácia Secco Pontanova. Štipendium zahŕňalo rezidenčný program pre umelcov, ako aj samostatnú výstavu Oleny Pronkiny v KVOST „Dew in the Sun“, ktorá bola otvorená počas tohtoročného týždňa umenia v Berlíne.

Olena sa zaujíma predovšetkým o figuratívnosť prostredníctvom antropomorfizmu, je to pre ňu nevyčerpateľný zdroj vizuálnych možností na vytváranie a hľadanie miesta pre seba v týchto svetoch.


Počas rezidencie by chcela preskúmať tému introspekcie, hlavne z „pohľadu zvnútra“ a časového hľadiska po rozsiahlej ruskej invázii na Ukrajine. Postupom času si človek zvykne na všetko a všetky emócie ako nenávisť, hnev, strach, úzkosť, sú otupené. Zmiznú takéto pocity, alebo sa presunú do hlbšej a zmysluplnejšej fázy? Téma adaptácie spôsobenej plynutím času je to, čo Olenu dnes skutočne trápi a zaujíma.


Tento pobyt je podporovaný z programu Kreatívna Európa. Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom tohto projektu.
Rezidencia je organizovaná v spolupráci s Meet Factory v Českej republike, hablarenarte: v Španielsku a Visual Culture Research Center na Ukrajine.