Olena Pronkina – The Adaptation Diary

Šopa Gallery / Košice Artist in Residence, Hlavná 40, Košice 1.3.2023 o 19.00

Kurátorka výstavy: Tatiana Takáčová
Otvorenie výstavy: 1. 3. 2023 / 19.00
Trvanie výstavy: 2. 3. 2022 — 15. 4. 2023
Miesto: Šopa Gallery, Hlavná 40, Košice
Otváracie hodiny: STR – PIA / 15.00 – 18.00, SO / 13.00 – 18.00

Olena Pronkina nás svojou podmanivou maľbou vťahuje do príbehov, v ktorých sa prelínajú výjavy z jej reálneho života s paralelne prebiehajúcimi snovými svetmi. Farebnosť, maliarska technika pripomínajúca fresku a sugestívne prostredia či kompozície pritiahnu našu zvedavosť s pozitívnym očakávaním. No melanchóliou vyprázdnené tváre a skúmavo až túžobne predlžujúce sa končatiny monumentálnych neforemných postáv naznačujú prežívanie iných príbehov. 

Násilná strata domova, vykorenenosť, smútok a atribúty globalizácie, ktoré nedostatočne pripomínajú známy domov, sa miesia v tomto emocionálno-vizuálnom procese adaptácie na nové prostredie. Keramické hlavy nás vracajú späť k pozícii vzdialeného diváka, pozorujúceho neznáme tváre zmietané v tomto stave tranzu, v nočnej more, túžiace vynoriť sa a prebudiť z tohto sna.

​​Olena Pronkina (*1988) sa zaujíma predovšetkým o figuratívnosť prostredníctvom antropomorfizmu, ktorý je pre ňu nevyčerpateľným zdrojom vizuálnych možností, prostredníctvom ktorých vytvára a hľadá miesto vo svete pre samú seba. Od roku 2014 vystavovala samostatne aj skupinovo, zúčastnila sa mnohých rezidenčných pobytov na Ukrajine i v Európe. V máji 2022 získala štipendium od nemeckej umeleckej inštitúcie Kunstverein Ost (KVOST) v Berlíne a stala sa prvou držiteľkou ceny Clausa Michaletza, ktorú ponúka Nadácia Secco Pontanova.

Tento pobyt je podporovaný z programu Kreatívna Európa. Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom tohto projektu.

Rezidencia je organizovaná v spolupráci s Meet Factory v Českej republike, hablarenarte: v Španielsku a Visual Culture Research Center na Ukrajine.