Ognjen Tadić – Lesný duch / filmová premiéra

Kino Úsmev 27.6.2019 o 19.00

Pozývame vás na premiéru krátkeho filmu mladého srbského umelca Ognjena Tadića, ktorý vznikol počas dvojmesačnej rezidencie v rámci projektu KAIR Košice Artist in Residence. Pri jeho tvorbe sa autor inšpiroval virálnym videom o zjavení lesného ducha počas kempovačky neďaleko Bukovca, a zároveň slovanskou legendou lesného démona menom Lešij (taktiež Leshy). Prostredníctvom príbehu môžeme nahliadnuť na fiktívny spoločenský život mladého lesného ducha ako na vzťah syna, ktorý sa pri napĺňaní každodenných povinností snaží o uznanie svojho otca, pričom strach a neistota mu bránia dostať sa na druhú stranu lesa, v ktorej by našiel úplnú nezávislosť.

Ognjen Tadić (*1996) v súčasnosti študuje fotografiu na Akadémii umení v Novom Sade. Vo svojej práci sa snaží sprostredkovať pocit jednoduchých radostí, ako aj humor nachádzajúci sa vo všednej každodennosti života. Témy v Ognjenových prácach sú osobné, a zároveň univerzálne. Do značnej miery sa zameriava na aspekty hry a zábavy tým, že vytvára bizarné postavy a nepredvídateľné situácie. Taktiež sa zaoberá krásou chlapčenstva, jeho nečinnosťou a všetkými zmenami, ktoré s ním prichádzajú. Inšpiráciu čerpá z naivného umenia a tvorby umelcov, akými sú napr. Bernard Faucon, Michael Northrup, Piero Piccioni, Francis Bacon či Henri Matisse. Venuje sa maľbe, fotografii, tvorbe animácií a krátkych filmov.

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Pobyt ďalej podporila organizácia Creative Industry Košice. Rezidencia je organizovaná v spolupráci s programom Plants AiR organizácie Novi Sad 2021.