Nikola Ivanov (CZ)

Residency: November - December 2022

Nikola Ivanov je intermediálny umelec pôsobiaci v Prahe, ktorý nasledujúce dva mesiac bude tvoriť spoločne s Pauom Saiz Solerom v rámci mediaartovej rezidencie, ktorej výstup budete môcť vidieť na Art &Tech Days festivale. Vo svojej tvorbe sa venuje najmä fotografii, videu a grafickému dizajnu. Zaoberá sa problematikou temporality, historickej pamäte, biopolitiky, inšpiráciu čerpá v spoločenských vedách.

Štúdium absolvoval na Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe a na UMPRUM v Ateliéri grafického dizajnu a vizuálnej komunikácie. Jeho diplomovým projektom bola antologická kniha o biopolitike spánku vo forme textov, ktoré boli prvýkrát preložené do češtiny niekoľkými autormi. Upravenú verziu knihy oficiálne vydalo vydavateľstvo Host v januári tohto roku.

 

 

 

 

Nikola momentálne študuje doktorandské štúdium na Vysokej škole umeleckopriemyselnej (Katedra výtvarných umení). Jeho doktorandský projekt sa zaoberá témou svetla ako hybnej sily modernity, najmä fenoménom takzvanej „kolonizácie noci“. Nikola vystavoval na mnohých samostatných a kolektívnych výstavách v Českej republike i v zahraničí. Externe vyučoval na pražskej FAMU a absolvoval umelecké pobyty v Le Mans, v Paríži a v Banskej Štiavnici.

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Pobyt je organizovaný v spolupráci s Creative Industry Košice v rámci UNESCO Creative City of Media Arts. Tento projekt podporilo aj mesto Košice.