Mohammed Al Hawayri (PS)

Residency: Jún - Júl 2021

Mohammed Al Hawayri (*1976) je palestínsky umelec, ktorý sa narodil, aj v súčasnosti žije v pásme Gazy. Svoje práce predstavil na mnohých výstavách v Palestíne aj v zahraničí. Bol pozvaný zúčastniť sa výstav vo Veľkej Británii, Taliansku, Francúzsku, Švajčiarsku, Rakúsku, Japonsku, Argentíne, USA, Dubaji, Abú Zabí, Bahrajne, Katare, Jordánsku, Egypte, Libanone a v Španielsku.

 

„Humanitárna situácia v Palestíne zostáva zúfalá. Svedčí o tom vysoká miera nezamestnanosti, chudoba a potravinová neistota, zatiaľ čo neustále hrozí, že sporadické prípady násilia prepuknú v širšiu konfrontáciu. Napriek tomu sa vždy snažím tieto ťažké okolnosti zaradiť do svojej umeleckej práce. Využívam rôzne techniky ako sú kresba, video, fotografia, inštalácia. Moja umelecká tvorba odráža každodenné podmienky, v ktorých žijem, aj životy ľudí v pásme Gazy, ktorí neustále zažívajú politické, hospodárske a sociálne narušenia. Stále hľadám nové možnosti, dialógy a techniky, ako pretvárať svoje myšlienky, ktoré vychádzajú z často trpkej reality. Snažím sa premeniť tieto okolnosti na kritické, niekedy až sarkastické umelecké zásahy. Môj záujem o súčasné umenie vyplýva z presvedčenia, že umenie má veľkú úlohu pri vytváraní povedomia v spoločnosti a zároveň nastoľuje otázky a otvára dvere dialógu medzi ľuďmi rôznych kultúr, pretože je to jazyk, ktorý nepotrebuje preklad.”

Rezidencia je organizovaná v rámci projektu HYDRA PACE – Platform for Artistic Collaboration and Exchange. Fond Anny Lindhovej a Európska Únia sú hlavnými partnermi projektu. Rezidenčný program KAIR Košice Artist in Residence z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.