Markéta Dlouhá (CZ)

Residency: Marec - Apríl 2023

Markéta Dlouhá je česká umelkyňa, ktorá sa vo svojej práci zameriava na osobné naratívy a ekológiu prostredníctvom tvorby kníh, grafiky, poézie, kresby, výšiviek a svetelných inštalácií. Jej ekologický prístup k umeniu zahŕňa upcykláciu a recykláciu materiálov, vrátane výroby papiera zo starého oblečenia, rastlinných vlákien a starého papiera. Používa taktiež ekologické tlačové farby a experimentuje s prírodnými pigmentami, ktoré sama zbiera.

Vyštudovala kresbu a výtvarnú grafiku na Univerzite v Ostrave a ďalej pokračovala v štúdiu umeleckej grafiky na Univerzite v Gdansku. Jej práce boli súčasťou rôznych skupinových i samostatných výstavách doma aj v zahraničí a jej ekologický prístup k tlači vyústil do viacerých spoluprác s umelcami a ekologickými módnymi značkami.
V súčasnosti sa zameriava na vybudovanie vlastného ateliéru papierenského a grafického umenia v Českej republike.

Tento pobyt je podporovaný z programu Kreatívna Európa. Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom tohto projektu.

Rezidencia je organizovaná v spolupráci s Meet Factory v Českej republike, hablarenarte: v Španielsku a Visual Culture Research Center na Ukrajine.