Lucia Gašparovičová (SVK)

Residency: Júl - August 2020

Lucia Gašparovičová je vizuálna umelkyňa pôvodom zo Žiliny momentálne žijúca v Bratislave. V roku 2019 ukončila doktorandské štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Popri štúdiu sa zaoberala galerijnou pedagogikou, formami sprostredkovávania výtvarného umenia verejnosti a hľadania spôsobov interakcie medzi výtvarnými dielami a divákmi. Cez tvorbu objektov, fotografického obrazu, autorských kníh, site-specific inštalácií sa venuje skúmaniu a zaznamenávaniu prostredí a javov, ktoré súvisia s vnímaním každodennosti. Snaží sa programovo upozorňovať a vizualizovať fenomény, ktoré sú takpovediac „neviditeľné” a tým pádom aj ignorované.

Lucia Gašparovičová prešla na strednej škole klasickým remeselným školením a svoje zručnosti a princípy práce s materiálom, prevažne kovom, prenáša do tvorby v širokom spektre výtvarných médií. Možnosť vyrušenia z každodennosti a tým pádom príležitosť nahliadnuť na ňu z odstupom, Lucia hľadá vo vystavovaní sa extrémnejším podmienkam v zimných mesiacoch na rezidenčných pobytoch na Islande. Nadvláda prírody a samota jej otvárajú ďalšie témy, ktoré sa premietnu aj do tvorby počas rezidencie v rámci programu K.A.I.R. Košice Artist in Residence v Košiciach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu. Ďalej je projekt realizovaný s finančnou podporou Mesta Košice.