Kay Yoon (KR)

Residency: Február - Marec 2024

Kay Yoon je kórejská umelkyňa, ktorá žije a pracuje medzi Mníchovom a Seoulom. Vo svojej umeleckej praxi skúma súvislosti medzi ľudským telom, rituálmi a ich biologickými procesmi vo vzťahu k priestorovým súvislostiam. Yooninu zdržanlivú, minimalistickú estetiku ovplyvňuje jej povedomie o napätí medzi prírodou a kultúrou. Jej umelecký prejav je zakorenený vo fyzických a zmyslových zážitkoch, ku ktorým sa dostáva prostredníctvom performance a telesného kontaktu so svojimi sochami.

 

Kay Yoon skúma rituály a komodity v novom kontexte, ako napríklad analýza triednych rozdielov v kórejských rituáloch. Navrhuje, že pamäť je pluralitná, či už sa jedná o rozprávanie životného príbehu alebo historizácie kolektívnej pamäte. Autorka tak šikovne abstrahuje zložitosť identity v postmodernej dobe a význam fyzických stretnutí, hravým využitím obradnej funkcie a kryptických gest.

V roku 2023 ukončila Kay Yoon štúdium na Katedre sochárstva Akadémie výtvarných umení v Mníchove u profesorky Alexandry Bircken a získala ocenenie Graduate Award. Predtým navštevovala kurzy mediálneho umenia na Akadémii výtvarných umení v Lipsku a sochárstva na Akadémii výtvarných umení v Norimbergu u profesorov Michaela Sailstorfera a Ottmara Hörla. Bola súčasťou medzinárodných výstav, okrem iného v CICA Museum, Kimpo (2017), PrimaKunst, Kiel (2018), The Art Foundation, Atény (2019), AO Kunsthalle, Lipsko (2020), Kunstpavillon, Mníchov (2021), Trauma Bar und Kino, Berlín (2022), Lothringerh13 a samostatne vystavovala v 4D Projektraum BBk, Lipsko (2021), Sic! Elephanthouse, Luzern (2021) a SOMA 300, Berlín (2022).

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom tohto projektu. Rezidencia je organizovaná v spolupráci so Schafhof – European Art Forum Upper Bavaria.

*Titulná fotografia – Kay Yoon – Shells of Probabilities, Variable Dimension, Korean Ritual Bowls and Automobile Parts (13 pieces in total)