Juraj Ďuriš (SVK)

Residency: August - September 2019

Juraj Ďuriš (*1992) pochádza z Nitry a práve tam sa v roku 2007 začal venovať street artu. Vyštudoval maľbu na Fakulte výtvarných umení v Brne, magisterské štúdium ukončil v roku 2017 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri prof. Ivana Csudaia. Absolvoval niekoľko samostatných i skupinových výstav v Česku a na Slovensku. Nástenné maľby vytvoril v krajinách ako sú Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Portugalsko, Švajčiarsko, Holandsko, či Dánsko. Po absolventskej stáži v Nové Galerii žije a pracuje v Prahe. 

Vo svojej tvorbe sa venuje hlavne maľbe olejom na plátno, v exteriéri sprejom na stenu. Námety svojich malieb často obmieňa a plynule sa presúva od detských hračiek až po smrteľné nehody pri závodoch F1. Každý obraz sa snaží podať taký, aký je, bez zbytočnej nad-interpretácie, ako čistú radosť zo zmyslového vnímania a výtvarného tvorenia. Jednotlivé figúry a scény, ktoré sa do jeho obrazov dostávajú medzi sebou vzájomne komunikujú a dokumentujú osobitý pohľad umelca na svet.  

Rezidencia je organizovaná v spolupráci s programom Plants AiR organizácie Novi Sad 2021. Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Pobyt ďalej podporila organizácia Creative Industry Košice.