Elisabeth Kraus (GER)

Residency: Apríl - Máj 2020

Elisabeth Liselotte Kraus (*1992, Bamberg), vyštudovala výtvarné umenie na Univerzite Bauhaus vo Weimare (2012 – 2017) a na Univerzite Mimar Sinan v Istanbule (2008 – 2009). Pohybuje sa v oblasti sochárstva, inštalácie a performancie, pričom sa primárne zameriava na médium maľby. Vydáva sa rôznymi umeleckými smermi, pri ktorých experiment zohráva kľúčovú rolu. 

Sústreďuje sa na prepájanie rôznych médií, pričom napríklad využíva kresbu ako šablónu pre svoje kompozície a následné maľby prenáša do AR inštalácie. Vo svojej umeleckej praxi vyhľadáva kolaboratívne projekty s cieľom podporiť a posilniť sociálnu štruktúru medzi umelcami na regionálnej i celosvetovej úrovni. Takýchto projektov sa zúčastnila v Bejrúte v rámci programu Goetheho inštitútu a mimovládnej organizácie „Haven for Artist“, a taktiež spolupracovala so sound artovým Duom Hauptmeier / Recker v Lipsku. V roku 2018 jej bol udelený pracovný grant od mesta Bamberg.

Kraus je súčasťou a spoluzakladateľkou performatívneho kolektívu „najsmutnejšie roztlieskavačky na svete“, ktorý sa od roku 2016 pohybuje medzi formami zápasenia a baletu, pričom skúma zastúpenie našich tiel z hľadiska feminizmu.

Dvojmesačný pobyt je organizovaný v spolupráci s Schafhof – Európskym centrom pre umenie Horné Bavorsko a Goethe-Institutom Bratislava.

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.