Anna Kryvenko (UA)

Residency: Marec - Apríl 2023

 

 

Anna Kryvenko je vizuálna umelkyňa a filmová režisérka z Ukrajiny, ktorá je absolventkou Centra audiovizuálních studií na Filmové a televizní fakultě na FAMU v Prahe. Annina umelecká prax sa pohybuje v hraničnom pásme medzi hybridnou kinematografiou a súčasným umením určeným k vystaveniu v galérii. Všetky jej diela súvisia s témami ako sú domov, Ukrajina, vojna či revolúcie v kybernetickom priestore. To všetko je spojené jedným pohľadom na svet skrze pamäť, či už historickú alebo tú osobnú.

 

 

Jej filmy boli premietané na Dok Leipziig, ZAGREBDOX, VISION DU Reel, Jihlava IDFF a podobne. Zúčastnila sa na niekoľkých skupinových a sólo výstavách, napríklad Subversive Tactics v Českom Centre v New Yorku (USA). Jej film Listen to the Horizon získal cenu za najlepší český experimentálny dokument, MFDF Jihlava (CZ). Jej prvý celovečerný dokumentárny film Môj neznámy vojak vyhral cenu Last Stop Trieste Award, Zvláštné uznanie na Zagreb Dox a Cenu Andreja Stankoviča.

 

Tento pobyt je podporovaný z programu Kreatívna Európa. Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom tohto projektu.

Rezidencia je organizovaná v spolupráci s Meet Factory v Českej republike, hablarenarte: v Španielsku a Visual Culture Research Center na Ukrajine.