Ana Gabelaia (GE)

Residency: Jún 2019

Anna Gabelaia (*1991) je gruzínska kurátorka, ktorá v roku 2015 ukončila  magisterské štúdium na Štátnej akadémii umení Tbilisi, kde študovala na katedre Teórie súčasného umenia. Ana sa zúčastní 1-mesačnej rezidencie v rámci projektu KAIR Košice Artist in Residence, pripravujúc nadchádzajúcu skupinovú výstavu.

V roku 2014 bola zakladajúcou členkou Curator Lab-u a v rámci rozsiahleho výskumného projektu Video Art Lab. spoluorganizovala výskumný, výstavný a publikačný projekt zameraný na propagáciu fenoménu pohyblivého obrazu. V roku 2014 sa zúčastnila programu AIR BINZ39 Foundation v Zürichu, bola kurátorkou výstavy Echolot s Irene Grillo a po návrate do Gruzínska sa taktiež zúčastnila Medzinárodného festivalu súčasného umenia na počesť bratov Zdanevichovcov.

Od roku 2016 pracuje ako kurátorka pre Propaganda.network. V jej portfóliu nájdete mnoho samostatných a skupinových výstav v spolupráci s nezávislými profesionálnymi umelcami a inštitúciami. V tomto kontexte sa venovala samostatným pavilónom v spolupráci s architektonickým bienále Tbilisi v roku 2018 a „Oxygen _ Tbilisi No Fair“.

Podľa Any jedným z hlavných cieľov súčasného umenia by mala byť potreba  poukázať na politické a sociálne problémy. Preto často pracuje na projektoch, ktoré konfrontujú tieto problémy na národnej a medzinárodnej rovine.

V súčasnosti vyvíja druhé vydanie „Oxygen _ Tbilisi No Fair“, po ktorom nasledujú ďalšie malé / stredne veľké projekty.

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.