Tomoko Hojo (JPN) – Lost and Found

Kotolňa, Strojárenská 3, Košice  27.11.2018 o 19.00

Otvorenie výstavy: 27. 11. 2018 o 19.00 hod.
Trvanie výstavy: 28. 11. – 4. 12. 2018
Otváracie hodiny: PO – PIA, 16.00 — 18.00 hod.
Kotolňa, Strojárenská 3, Košice

Tomoko Hojo je interdisciplinárna umelkyňa a výskumníčka pracujúca v oblasti experimentálnej hudby a sound-artu, ktorá strávila skoro 2 mesiace v Košiciach v rámci nášho projektu K.A.I.R. Košice Artist in Residence.

Vychádzajúc z výskumu o legendárnom slovenskom hudobnom skladateľovi, hudobníkovi a mediálnom umelcovi Milanovi Adamčiakovi a jeho dielach, prezentuje Tomoko Hojo vo svojej výstave „Lost and Found“ päť diel využívajúc partitúry, zvuky a vizuálne materiály. Ako hudobníčku, Tomoko zaujalo Adamčiakove množstvo diel spolu s ich sociálnym, politickým a kultúrnym pozadím, najmä z obdobia 70-tych rokov. Hlavnou otázkou jej výskumu je “Čo ostalo zabudnuté v archívoch? A ako si vieme predstaviť stratené/stlmené hlasy?”. Skrz prekrývanie obecného pojmu “Lost and Found” (Straty a nálezy), miesta, kde sú stratené veci odložené, táto výstava vyzýva návštevníkov, aby si predstavili a znovu objavili stratené alebo ignorované časti, ktoré boli považované za bezvýznamné. Následne prináša aj nové otázky typu „Čo má hodnotu?“ a „Kto o tom môže rozhodnúť?“.

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Pobyt ďalej podporilo mesto Košice a Creative Industry Košice. Rezidenčný pobyt je organizovaný v spolupráci s Youkobo Art Space.