Polina Shcherbyna (UA)

Residency: Apríl - Jún 2022

Polina Shcherbyna (UA) je vizuálna umelkyňa pôsobiaca v Kyjeve, kde vyštudovala Atelier maľby na Národnej akadémii umenia a architektúry.

Untitled, 2021 – from the series Half of the personality (2017-2022), non-primed canvas, acrylic technical paste, balloon, enamel, 200×440-cm

Polina sa vo svojej umeleckej praxi venuje najmä maľbe, niekedy v kombinácii s objekovými či audiovizuálnymi inštaláciami. Vo svojej práci rozvíja tému tela prostredníctvom antianatómie a skúma psychické pochody človeka ako sú očakávanie, strach a ilúzia. Výskum týchto tém je založený na sebareflexii, reflexii minulých skúseností a pokusoch o sebapoznanie. To sa odráža aj v technickom arzenáli umelkyne. V procese tvorby obrazu Polina často vystavuje plátna zložitému technickému spracovaniu ako je napríklad brúsenie, škrabanie, pílenie a podobným úkonom, pričom vznikajú plochy navrstvených farieb s čistými plochami plátna.

Untitled, 2022 – from the series Half of the personality (2017-2022), non-primed canvas, acrylic technical paste, balloon, enamel, 200x150cm

Jej posledná samostatná výstava s názvom „Destroyed Archive“ sa konala v marci 2020 v America House Kyjev (Kyjev, Ukrajina). Zúčastnila sa aj mnohých domácich ale aj zahraničných umeleckých veľtrhov a umeleckých rezidenčných pobytov, ako napríklad Medzinárodné sympózium súčasného umenia BIRUCHIY 021 „Time Not Lost“ Primorsk, Ukrajina, „NYA FAIR / New York Art Week“ TriBeCa New York, USA, alebo KYIV ART FÉR / Kyjevský týždeň umenia „Toto nie je súťaž“.

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom tohto projektu. Tento projekt podporilo aj Mesto Košice.