ODŠTARTOVANIE PROGRAMU HYDRA PACE

Hydra PACE – Platforma pre umeleckú spoluprácu a výmenu zahajuje umelecké pobyty v Slovinsku a na Slovensku. Vzhľadom na súčasné podmienky sa na projekte zúčastnia vybraní umelci z Palestíny pomocou online nástrojov. Projekt je podporovaný Nadáciou Anny Lindh a Európskou úniou. Rezidenčný program KAIR Košice Artist in Residence z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Hydra PACE – Platforma pre umeleckú spoluprácu a výmenu je spolupráca troch partnerov zo Slovinska (Galéria DobraVaga, súčasť Centra mestskej kultúry Kino Šiška v Ľubľane), Slovenska (medzinárodný rezidenčný program KAIR Košice Artist in Residence v Košiciach) a Palestíny (Ramallah Municipality). Cieľom projektu je vytvoriť rastúcu sieť existujúcich a nových medzinárodných rezidenčných programov pre etablovaných a začínajúcich umelcov. Myšlienka projektu umeleckých rezidencií sa vyvinula na prahu pandemickej krízy, ktorá nás vyzvala k prehodnoteniu a prepracovaniu mnohých projektov a programov vrátane umeleckých rezidencií. Hydra PACE tak ponúka model súbežných medzinárodných pobytov s dôrazom na kombinované a flexibilné živé a online aktivity pre umelcov s cieľom vytvárať siete, spolupracovať, vymieňať si nápady a získať skúsenosť z rôznych spoločenských, politických a kultúrnych kontextov. Šesť vizuálnych alebo interdisciplinárnych umelcov, ktorí žijú a pracujú v Slovinsku, na Slovensku alebo v Palestíne, bolo vybraných prostredníctvom otvorenej výzvy na účasť na dvojmesačnom pobyte vo vybraných mestách (Ľubľana, Košice, Ramallah).

Vybraní umelci sú: Michaela Nagyidaiová (Slovensko) a Abed Alrahman Shabaneh (Palestína) pre rezidenciu DobraVaga, Nežka Zamar (Slovinsko) a Mohammed Al Hawayri (Palestína) pre rezidenciu KAIR, Jana Zatvarnická (Slovensko) a Đejmi Hadrović (Slovinsko) pre rezidenciu v Ramallah. Viac o nich sa môžete dozvedieť tu.

Kvôli nedávnemu ozbrojenému konfliktu v Palestíne sa palestínski umelci zúčastnia projektu online až do odvolania. Rovnako tak dvaja umelci vybraní na rezidenciu v Palestíne predstavia svoje diela na rezidencii v Košiciach (Đejmi Hadrović) alebo v Ľubľane (Jana Zatvarnická). Partneri tiež predpokladajú presunutie záverečného stretnutia z Ramallahu do Košíc.

Prvými verejnými podujatiami v rámci Hydra PACE budú Zoom diskusia s umelcom Abedom Alrahmanom Shabanehom 17. júna, workshop Nežky Zamar v Košiciach 22. júna a Open Studios Night v KAIR v Košiciach 30. júna.