Natalia Revko (UA)

Residency: Január - Február 2023

Natalia Revko je nezávislá kurátorka a výskumníčka súčasného umenia. Zameriava sa na undergroundové konceptuálne umelecké postupy 80. rokov a vznik prvých inštitúcií súčasného umenia a kurátorských prístupov v nezávislej Ukrajine v 90. rokoch. Táto oblasť záujmu vyplynula z jej skúseností s prácou archivárky v Múzeu moderného umenia v Odese. Natalia zatiaľ pokračuje vo výskume samostatne, zbiera príbehy prostredníctvom rozhovorov a digitalizuje archívy umelcov.

Ako kurátorka a riaditeľka mimovládnej organizácie Slushni Rechi spolupracuje predovšetkým so začínajúcimi umelcami a organizuje vzdelávacie projekty a výstavy. Jedným z nich je zvukové laboratórium v Botanickej záhrade v Odese, kde umelci, biológovia a filozofi spoločne skúmali priestor a históriu záhrady a umelecké stratégie práce s rastlinami. V súčasnosti je spolukurátorkou umeleckého výskumného laboratória o vojnových skúsenostiach Land to Return, Land to Care a vyzýva umelcov, aby uvažovali o zmenách v ich životoch, ktoré sa dejú spolu so zmenami v životnom prostredí.

Po ruskej totálnej invázii na Ukrajinu začala Natalia núdzovú rezidenciu v centre súčasného umenia Laznia (Gdansk, Poľsko), kde počas prvých mesiacov kurátorsky pripravila výstavu I can talk only about war / I can talk not only about war, rovnako spolupracovala s rezidenčnými kurátormi pri organizovaní projektu Extended Workshop zameraný na podporu ukrajinských umelcov v Gdansku.

V roku 2022 Natalia spolupracovala s Kandis Friesen na výstave Her Left Year is Shorter than Her Right, ktorá sa konala v Galerie im Turm (Berlín, Nemecko). Prostredníctvom koncepčných postupov z 80. rokov v Odese Natalia preskúmala špecifickú topografiu mesta so zameraním na pobrežie ako miesto zdvojenia a zrkadlenia.

Počas svojej rezidencie v KAIR plánuje Natalia pokračovať vo svojom výskume o tom, ako mestské mapy, taktiky chôdze a trajektórie ovplyvňujú umeleckú prax, skúmaním umeleckej krajiny Košíc.

Tento pobyt je podporovaný z programu Kreatívna Európa. Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom tohto projektu.
Rezidencia je organizovaná v spolupráci s Meet Factory v Českej republike, hablarenarte: v Španielsku a Visual Culture Research Center na Ukrajine.