Marc Vilanova (ESP)

Residency: September - November 2019

Marc Vilanova je španielsky umelec, ktorý pracuje so zvukom a svetlom. Vo svojej tvorbe, ktorú ovplyvnil záujem o inovácie a nové médiá, prepája umenie, vedu a techniku. Zlučovaním vedeckých a umeleckých postupov skúma pojmy ako automatizácia, mechanizmy sebavyjadrenia, inteligencia a superinteligencia, budúcnosť práce a sociálno-politické dôsledky týkajúce sa vzťahu spoločnosti smerom k technológiám.  

V súčasnosti Vilanova pri práci s elektroakustickou kompozíciou a improvizáciou vytvára audiovizuálne performance/inštalácie. Interdisciplínárne spolupracuje s tancom, divadlom a pohyblivými obrazmi. Jeho diela boli predstavené na festivaloch po celom svete (v Japonsku, USA, Kanade, Brazílii, Kolumbii, Kube, Iráne, Taiwane, Južnej Kórei, Rusku a mnohých európskych krajinách).

Doteraz získal mnoho grantov, ocenení a zúčastnil sa viacerých rezidencií vrátane The Bemis Center for Contemporary Art Fellowship, Kooshk Artist Residency Award (KARA), či Citizen Artist Incubator. Taktiež získal cenu The Encouragement Prize na Tokyo Experimental Festival v roku 2016, cenu za najlepšiu experimentálnu prácu CTL’59, prvé miesto na medzinárodnej súťaži Sound Art Performance v Zaragoze v roku 2014 a získal cenu poroty na Svetovom saxofónovom kongrese v Štrasburgu’15.

Ako pedagóg vedie workshopy o transdisciplinárnej tvorbe, live electronics, voľnej improvizácii a ďalších technikách. Ako hosťujúci profesor bol pozvaný na Tokyo National University GEIDAI, Universidad de los Andes, Universidad Javeriana de Bogotá, Moshen Gallery Teheran,  Federal University v Rio de Janeiro “UNIRIO”, Sibelius Academy Academy Helsinki, Hochschule für Musik Basel a mnohých ďalších. 

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Pobyt je organizovaný v spolupráci sCreative Industry Košice v rámci UNESCO Creative City of media arts.