Kasha Potrohosh (UA)

Residency: Apríl - Máj 2024

Kasha Potrohosh je ukrajinská umelkyňa, ktorá v súčasnosti pôsobí v Bratislave a Ostrave. Vysokoškolské štúdium absolvovala na Katedre intermédií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. V rámci svojej umeleckej tvorby sa pohybuje v oblasti intermediálnych projektov s dôrazom na sociálnu kritiku. Okrem svojich sólových projektov aktívne pôsobí v performatívnom kolektíve MAPSN.

Kasha je široko spektrálnou umelkyňou a často vystavuje a vystupuje pod záštitou tzv. „white cube“ galérií (Pragovka CZ, ILKO UKR, tranzit.sk CVK, Tabačka SVK, Medium gallery SVK, Schaubmarov mlýn SVK, Zichy gallery SVK a i.). Napriek tomu často spolupracuje s alternatívnymi priestormi (bl:ck zubná klinika SVK, galéria Žumpa SVK, galéria saigon CZ, alternatívny priestor akvárium SVK, Prostor 44 CZ, T3 – kultúrne centrum SVK, Zlievareň SVK, Fráni Šramka 5 CZ, Špirala SVK, atď.)

Skúmajúc miestny folklór a rituálne praktiky spojené s rodovými štúdiami, Kasha používa mágiu ako nástroj na dekonštrukciu binarity patriarchátu a kapitalizmu. Prostredníctvom svojich diel spochybňuje rigidné konštrukcie rodových rolí a stereotypov s ambíciou sociálnej terapie a širších spoločenských reflexií vrátane feministického a environmentálneho diskurzu. Vo svojich interakciách s divákmi podporuje empatiu a porozumenie, vkladá do nich momenty ostrej kritiky voči násiliu a útlaku. Tká príbehy, ktoré spochybňujú status quo a vyzývajú k transformácii spoločnosti.

Kasha Potrohosh pochádza z etnickej skupiny Rusínov. Aktívne skúma svoju ľudovú identitu, ktorá je zmesou ukrajinského, slovenského a maďarského pôvodu. Skúmaním dedičstva magických bytostí a kultúry svetov si autorka všimla vplyv Maďarska na vnímanie Rusínov, napríklad pokiaľ ide o čarodejnice (boszorkány / bosorka / босорканя). Počas rezidencie plánuje Kasha reflektovať fenomén magických postáv prostredníctvom kognitívnej antropológie a svojich umeleckých, intuitívnych postupov v prírode zameraných na ritualizmus a terapiu.

Rezidenčný pobyt je organizovaný v rámci partnerskej spolupráce medzi KAIR Košice Arist in Residence a výmenného programu pre umelcov v Budapest Gallery.

44 – photo by Nastya Blaze

Nature masks – archív autorky