Jiří Suchánek (CZ)

Residency: Júl - August 2019

Jiří Suchánek (1979) je český audiovizuálny umelec, hudobník, multimediálny experimentátor a vývojár, ktorý sa v rámci projektu KAIR Košice Artist in Residence zúčastní dvojmesačného rezidenčného pobytu. Svoje permanentné, a častokrát interaktívne audiovizuálne inštalácie umiestňuje do prírodných alebo verejných priestranstiev, ako napr. jaskyňa, astronomické observatórium, most a pod., čo mu umožňuje skúmať trvanlivosť elektronických médií v neovládateľných klimatických podmienkach a hľadať spôsoby (de)synchronizácie zvuku a svetla. Pre svoje svetelné, kinetické, robotické inštalácie komponuje hudbu a vyvíja vlastný software.

Okrem toho sa zaoberá tiež tvorbou netradičných dotykových aj bezdotykových hudobných nástrojov a experimentovaním so senzormi a programovaním v hudobnej tvorbe. Jeho snom je v horách vytvoriť elektronickú inštaláciu, ktorá bude samostatne fungovať aspoň 500 rokov a celá zarastie machom a lišajníkom.

Jiří Suchánek študoval v ateliéri video-multimédiá-performance pod vedením Keiko Sei a Petra Rónaia na Fakulte výtvarných umení na ČVUT v Brne. Neskôr absolvoval niekoľko workshopov a študijných pobytov, napríklad CTM MusicMakersHacklab 2014, Timet (Giardino Sonoro de la Limonaia), STEIM (Orientation workshop). Je členom Inštitútu Sonológie v Haagu a od roku 2009 pôsobí ako asistent na Katedre audiovizuálnych technológií na Fakulte výtvarných umení v Brne, kde vyučuje zvukovú tvorbu a dejiny sound artu. V súčasnosti pracuje aj na svojej dizertačnej práci „Sonifikácia a estetika mapovania dát“ ako doktorand na Janáčkovej akadémii múzických umení.

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Pobyt ďalej podporilo Creative Industry Košice a Mesto Košice.