Eduard Klena (SVK)

Residency: September - Október 2018

Eduard Klena je interdisciplinárny umelec, ktorý sa venuje videám,  krátkym filmom a maľbe, pri ktorej sa sústreďuje na detaily a využíva väčšinou akrylové farby a zúčastní sa 6-týždennej rezidencie na Ukrajine, kedy prvý mesiac strávi v priestoroch NAZAR VOITOVYCH ART RESIDENCE v Travnene a zvyšok v Kyjeve. Klena patrí do mladej  generácie slovenských umelcov, pochádza z Prešova a v súčasnosti študuje výtvarné umenie na VŠVU. V minulosti sa zúčastnil mnohých stáži na Slovensku, v Čechách a aj na Univerzite Sookmyung v Soule v Južnej Kórei, kde si pred nedávnom dokončil bakalárske štúdium v odbore Nové média a Západné umenie.

Svoju doterajšiu prácu označuje ako “collectively unconscious”, v ktorej sa zaoberá silou ega a jeho diela sú často inšpirované architektúrou, urbanizmom, pričom reflektuje túto komplikovanú štruktúru, ktorá funguje na viacerých úrovniach dôležitosti spájajúc ekológiu, spoločnosť a jej hierarchiu, morálku, politiku, nihilistickú iróniu s jednou jednoduchou myšlienkou v podtexte „Prečo to funguje a aký je zmysel tohto všetkého? Nie je to náhodou len hmla, ružové okuliare, či náhrada za nevyhnutné? A prečo máme taký záujem to celé nasledovať? ”

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Pobyt ďalej podporilo mesto Košice a Creative Industry Košice. Rezidenčný pobyt je organizovaný v spolupráci s  Nazar Voitovich Art Residence.