Andrea Juneková (SVK)

Residency: August - September 2021

Andrea Juneková (1984) je vizuálna umelkyňa pôsobiaca v Bratislave. V roku 2010 ukončila magisterské štúdium fotografie a nových médií na VŠVU v Bratislave a v tom istom roku získala 1. cenu v celoštátnej súťaži súčasných fotografov, ktorú organizuje nadácia VÚB. Svoje diela vystavovala v mnohých skupinových a niekoľkých samostatných výstavách na Slovensku i v zahraničí. Vo svojej výtvarnej praxi posledných rokov presahuje médium fotografie aj do objektov, videa a inštalácie. V tvorbe Junekovej dominuje viacvrstvový obsah – odhaľovanie nevedomých a psychologických príbehov s dôrazom na úlohu žien v spoločnosti.

„Until the light takes us, my friend“ / 2018, installation 6x8metres, material: multiplied drawing, paper, metal, Nida Art Colony, Nida, Lithuania

„Moje posledné diela odrážajú stav našej spoločnosti – nestabilitu a dočasnosť. Skúmam priestor, kde sa môže podieľať dekonštrukcia starých mechanizmov a paradigiem. Veľa premýšľam o dočasnosti. Pokus o (ne)objavenie fixných bodov po obdobiach nazývaných „neskorá, radikalizovaná moderna“/Giddens/, „riziková spoločnosť“/Beck/, „tekutá modernita“/Bauman/”. V čase straty vonkajšej stability sa dá obrátiť dovnútra, aby sa predefinovala vnútorná integrita a hľadalo ticho v tekutine. Aby sa predefinoval vzťah medzi mikro a makro kozmom a jeho vplyv na vesmír. Aby sa predefinovali hranice a otázka individuálnej moci, ktorá môže ovplyvniť priebeh vecí prostredníctvom „efektu motýlích krídel“ – Teória chaosu uplatňovaného v každodennom živote. “Citlivosť na počiatočné podmienky znamená, že dve trajektórie vo fázovom priestore sa budú časom exponenciálne líšiť“.

-Andrea Juneková

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.

Dvojmesačná rezidencia je organizovaná v spolupráci so Schafhof – European Center for Art Upper Bavaria.