Ana Gabelaia (GE) / CURATOR’s Talk

Šopa Gallery, Hlavná 40, Košice 25.6.2019 o 19.00

Ana Gabelaia je gruzínska kurátorka, ktorá k nám pricestovala na rezidenčný pobyt z hlavného mesta, Tbilisi. Cieľom bilaterálnej výmeny, na ktorej participuje spoločne s kurátorom Erikom Vilímom, je priniesť a predstaviť súčasné slovenské umenie gruzínskemu publiku a naopak. Posledné týždne venovala poznávaniu súčasnej umeleckej scény prostredníctvom stretávania sa s lokálnymi umelcami, kurátormi a návštevami umeleckých galérií a organizácií. Výsledkom rezidenčného pobytu bude skupinová výstava prezentovaná v roku 2020 v Štátnom múzeu hodvábu v Tbilisi. Koncept výstavy a mená umelcov, ktorí budú toho súčasťou, sú stále subjektom skúmania, no predtým, ako sa Ana vráti do Gruzínska, vám odprezentuje rozpracovaný projekt a podelí sa o svoje skúsenosti z rezidencie v Košiciach.

Ana Gabelaia (*1991) ukončila magisterské štúdium v roku 2015 na Katedre teórie súčasného umenia Štátnej akadémie umení v Tbilisi. V roku 2014 bola zakladajúcou členkou Curator Lab-u a v rámci rozsiahleho výskumného projektu Video Art Lab. spoluorganizovala výstavný a publikačný projekt zameraný na propagáciu fenoménu pohyblivého obrazu. V tom istom roku pripravila spoločne s Irene Grillo výstavu Echolot v rámci programu AIR BINZ39 Foundation v Zürichu. Po návrate do Gruzínska sa zúčastnila Medzinárodného festivalu súčasného umenia na počesť bratov Zdanevichovcov. Od roku 2016 pracuje ako kurátorka pre Propaganda.network. V jej portfóliu nájdete mnoho samostatných a skupinových výstav, ktoré realizovala v spolupráci s nezávislými profesionálnymi umelcami a inštitúciami.

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Pobyt ďalej podporilo Creative Industry Košice. Rezidenčný pobyt je organizovaný v spolupráci so State Silk Museum v Tbilisi a Východoslovenskou galériou v Košiciach.