Abel Korinsky (GER)

Residency: Október - November 2020

Abel Korinsky (*1985) je multimediálny umelec pôsobiaci v Berlíne, kde spolu so svojím bratom-dvojčaťom založil Studio Korinsky. Prostredníctvom audiovizuálnych inštalácií a diel site-specific sa snaží divákovi ponúknuť iný, neočakávaný zážitok, ktorý apeluje na všetky zmysly. Umiestnením diel do starých tovární, kostolov či opustených priestorov sa krása prírody alebo prírodných javov skresľuje a rúca pod zmyselným zásahom zvuku, svetelných efektov a pôsobením samotných sochárskych inštalácii. Diela Studia Korinsky boli prezentované v Nemecku aj v zahraničí, napríklad v rámci Ars Electronica Linz, na Bienále v Melbourne, v Grace katedrále v San Franciscu, MMCA v Soule, v Kestnergesellschaft v Hannoveri, počas Experimenta Biennale v Melbourne či v katedrále v Berlíne.

Dvojmesačný rezidenčný pobyt Abela Korinskeho, organizovaný v spolupráci s Creative Industry Košice sa sústreďuje na zaznamenávanie dát satelitného programu Starlink od spoločnosti SpaceX. V spolupráci s Orhanom „aib“ Kavrakoğlu (Istanbul / Turecko) bude využívať GPS údaje a neustále sledovať satelit pohybujúci sa nad Košicami. Abel sa zameriava najmä na špecifické údaje, akými sú rýchlosť, nadmorská výška, dĺžka či šírka a ich následne využitie vo výslednej umeleckej inštalácii. Týmto spôsobom zhmotní signály zo satelitu do viditeľnej podoby pre návštevníkov. Výsledkom jeho skúmania bude audiovizuálne dielo site-specific, ktoré bude prezentované na festivale Art & Tech Days v rámci UNESCO Creative Cities Network v máji 2021. 

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Pobyt je organizovaný v spolupráci s Creative Industry Košice v rámci UNESCO Creative City of media arts. Tento projekt podporilo aj Mesto Košice.