Tamar Nadiradze (GE)

Residency: Marec - máj 2018

Tamar Nadiradze (nar. 1991, Gori, Gruzínsko) patrí k mladej generácii gruzínskych výtvarníkov. Absolvovala bakalársky odbor knižnej ilustrácie a dizajnu na Akadémii umení v Tbilisi (2010 – 2014) a potom pokračovala v magisterskom štúdiu v Centre súčasného umenia – Tbilisi (2016).

Tamar si môžete pamätať z roku 2016, kedy sa prvý krát zúčastnila rezidenčného pobytu v Košiciach, počas ktorého vytvorila experimentálnu publikáciu s názvom In the Forest. Kniha rozpráva príbeh o žene, ktorá si vytvorila imaginárny les, aby cestovala do svojho podvedomia. Všetko čo ju obkolesuje vytvára možnosti pre transformáciu a triedenie informácií, skúseností a emócií. V roku 2018 absolvuje trojmesačnú rezidenciu, ktorá bude v máji zakončená výstavou v košickej galérii VUNU.

Tamar vo svojich dielach skúma prepojenie medzi spoločenským životom ľudí, hľadaním samej seba a súčasným umením. Výsledkom umeleckého výskumu sú často experimentálne publikácie a/alebo kresby a ilustrácie. Zaujíma sa hlavne o to, ako jednotlivci vnímajú vlastnú osobu, rovnako ako svoj každodenný život čo následne vyjadruje prostredníctvom príbehov a rozprávok, pričom zároveň hľadá ich miesto v komplexnom spoločenskom a kultúrnom živote. Tamarine kresby sú často symbolické, surreálne príbehy s témami spojenými s putovaním, traumami, hľadaním, vierou, genderovou identitou a určením, komfortnou zónou a pod.

https://www.instagram.com/tamar.nadiradze/

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Rezidenciu ďalej podporila organizácia Creative Industry Košice.