Svetlana Fialová (SVK)

Residency: December 2018 - Január 2019

Svetlana Fialová (*1985) sa narodila a žije v Košiciach a zúčastní sa 2-mesačnej rezidencie v Youkobo Art Space v Tokiu. Študovala na Akademii výtvarných umění v Ateliéri malířství II u Vladimíra Skrepla a v roku 2015 ukončila doktorandské štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V rámci doktorandského štúdia absolvovala ročnú ERASMUS stáž v Red Gallery v Londýne. Fialová je laureátkou Jerwood Drawing Prize 2013, finalistkou Ceny kritiky za mladou malbu, VÚB maľby roka v rokoch 2012 a 2015, Ceny Nadácie Novum v roku 2016. Sólovo vystavovala v Paríži, Viedni, Prahe, Bratislave.

Vo svojej tvorbe pracuje s rôznymi médiami, ale najčastejšie s kresbou a linorytom. Vychádza hlavne z osobnej skúsenosti a zážitkov, v poslednom období vstupujú do kresieb ako motívy otázky nezávislosti, autonómie, bojov o moc a vplyv v rôznych komunitách a sociálnych skupinách. Fialovú zaujímajú najmä špecifické ‘hraničné’ situácie, kde sa napätie a účelové správanie stretávajú s túžbou po spojení a spolupráci. Odraz tejto dynamiky sleduje aj v súčasnej pop kultúre. Pop kultúrne vstupy často ironizuje, ale zároveň im priznáva ich kvalitu a nezriedkavú údernosť vo forme príťažlivej skratky. Témy reflektuje a mixuje do podoby komplikovaných kompozícií, kde strategicky narúša pravidlá perspektívy, kompozície, farebnosti; deformuje figúry a línie.

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na Podporu Umenia. Pobyt ďalej podporilo Creative Industry Košice. Rezidenčný pobyt je organizovaný v spolupráci s Youkobo Art Space.