Open Studios Night vol. 6

Events, Past
Šopa Gallery, Hlavná 40, Košice 24. 4. 2018 o 19.00 hod.
Pozývame vás na prvý tohtoročný Open Studios Night, ktorý je skvelou príležitosťou na návštevu KAIR rezidenčných umelcov a ich ateliérov vo Vítezovom dvore. V jarnom vydaní sa predstavia dve mladé umelkyne, Tamar Nadiradze (GE) a Anna Raczyńska (PL/DE), ktoré vám porozprávajú o svojej tvorbe a o tom, čo plánujú počas rezidencie vytvoriť. K diskusii pre vás naše rezidentky už tradične pripravia niečo dobré pod zub.
 
Tamar Nadiradze (*1991, Gruzínsko) – patrí k mladej generácii gruzínskych výtvarníkov. Absolvovala bakalársky odbor knižnej ilustrácie a dizajnu na Akadémii umení v Tbilisi (2010 – 2014) a potom pokračovala v magisterskom štúdiu v Centre súčasného umenia – Tbilisi (2016). Môžete si ju pamätať ešte z roku 2016, kedy sa prvý krát zúčastnila rezidenčného pobytu v Košiciach, počas ktorého vytvorila experimentálnu publikáciu s názvom In the Forest. Tamar vo svojich dielach skúma prepojenie medzi spoločenským životom ľudí, hľadaním samej seba a súčasným umením. Výsledkom umeleckého výskumu sú často experimentálne publikácie a/alebo kresby a ilustrácie.
 
 
Anna Raczynska (*1990, Poľsko) – žije a pracuje v nemeckom Lipsku. V roku 2015 ukončila štúdium na Akadémii umenia a dizajnu vo Vroclave. V rokoch 2016 —2017 absolvovala rezidenčné pobyty v Holandsku a Francúzsku. Sochárske diela, objekty a inštalácie tejto umelkyne čerpajú z vizuálnej reality denného života, avšak ignorujú väčšinu pravidiel prirodzenej podobnosti drastickým menením veľkosti, materiálu alebo kontextu, často abstraktným spôsobom. Táto personalizácia častokrát vytvára potrebný priestor na vytvorenie určitých momentov rozprávania, ale na rozdiel od literárneho žánru bájky jej esteticky ladené diela nepotrebujú mať poučujúci záver.
 
 
Trojmesačný rezidenčný pobyt Anny Raczynskej je organizovaný v spolupráci s Goetheho inštutútom v Bratislave.
Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Partnerom projektu je Creative Industry Košice.
 
Vstup voľný!