Maksym Khodak (UA)

Residency: Február - Marec 2022

Maksym Khodak (*2001, Bila Tserkva) je ukrajinský  umelec, ktorý pracuje a študuje v Kyjeve.   Zaoberá sa históriou a spôsobmi jej dokumentovania, kolektívnou a individuálnou pamäťou, urbanistickými premenami, kritickým pohľadom na kinematografiu a fotografiu. Optikou, ktorá spája tieto odlišné témy, je kritické prehodnotenie sovietskeho dedičstva. Okrem toho Maksymove diela reagujú na aktuálnu politickú situáciu a vo svojej praxi tak pokračuje v línii ukrajinského politického umenia 21. storočia.

Khodak považuje vzdelávanie za nástroj formovania politickej akcie a preto svoj záujem najnovšie sústreďuje k pokusom kriticky pochopiť študentov a zmeny v ich spolužití spôsobené pandémiou. Táto pozornosť smeruje k hľadaniu nového spôsobu politického konania v umení, ktorý by mohol ovplyvniť realitu.

Maksym Khodak vyštudoval súčasné umenie na Kyjevskej akadémii mediálneho umenia a teraz pokračuje v štúdiu v bakalárskom programe filmového štúdia na Kyjevskej národnej univerzite I. K. Karpenka-Karyho. V roku 2021 získal Prince Claus Seed Award a momentálne je finalistom ceny PinchukArtCentre 2022. Jeho práce boli vystavené v Mestskej galérii v Charkove (2020), < rotor > Centre pre súčasné umenie (2020), Pasinger Fabrik (2019), Kultúrnom priestore AkT (2018) a ďalších.

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Rezidencia je organizovaná v spolupráci s Nazar Voitovich Art Residence.