Kinga Bartniak: The weary tree blossoms twice

Events, Past
Šopa Gallery, Hlavná 40, Košice 28.06.2024 18.00

Pozývame vás na finálnu prezentáciu trojmesačnej rezidencie dizajnérky a textilnej výtvarníčky Kingy Bartniak s názvom THE WEARY TREE BLOOM TWICE v podobe Open Studio.

Kinga vám predstaví detaily svojho umeleckého výskumu zameraného na tradičné slovenské ľudové výšivky textílií, pričom v záverečnej fáze sa zamerala na tradičný ľudový fenomén tzv. kútnej plachty. Kútna plachta sprevádzala ženy počas celého ich rodinného života – od svadby, cez obdobie pôrodu a šestonedelia, a niekedy až do ich smrti. Tieto kusy textílií boli bohaté na rôzne druhy výšiviek, významov a magických symbolov. Tešiť sa môžete aj na autorkine grafické návrhy a strojové výšivky.

KINGA BARTNIAK (PL) je vizuálna výskumníčka, grafická dizajnérka a pedagogička pôsobiaca vo Vroclave v Poľsku. Grafický dizajn študovala na Akadémii umení a dizajnu Eugeniusza Gepperta vo Vroclave, kde následne pokračovala na doktorandskom štúdiu v odbore mediálneho umenia, v rámci ktorého sa venovala výskumu vzťahu medzi prácou a voľným časom. Na Akadémii pôsobí dodnes ako lektorka kurzov textilného umenia a nových médií. Okrem umenia sa zaujíma o botaniku, bylinky, typografiu a šitie.

Rezidenčný pobyt Kingy Bartniak je realizovaný vďaka spolupráci s AIR Wro a Vroclavským inštitútom kultúry.

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.