Karolína Kohoutková (CZ)

Residency: Jún - August 2019

Karolína Kohoutková (1974) je česká umelkyňa a pedagogička, pochádzajúca z Brna. Začiatky jej tvorby ovplyvnilo štúdium na Strednej škole textilnej a mäkké materiály ju zaujímajú dodnes, pričom ich tvárnosť vníma aj v súvislosti s ľudským telom a témami vrodenej a kultúrnej identity. 

Po niekoľkoročnej praxi modistky, kedy vyrábala klobúky, doplnky do divadla, televízie a realizovala módne prehliadky, začala znovu študovať na Fakulte výtvarných umení v Brne, kde neskôr pôsobila aj ako asistentka Ateliéru telového dizajnu. Návrat do vzdelávacej inštitúcie znamenal pre ňu opätovné nájdenie intelektuálneho priestoru a priestor pre experiment. Zaoberala sa témami, v ktorých sa uplatňovali sociálne aspekty, experimentálny dizajn a performatívny prístup.

V roku 2008 bola nominovaná na Essl Art Award a postupne sa začala špecializovať na témy módy ako špecifického mnohovrstevného sociálneho fenoménu. Na fakulte zaviedla kurz prepájajúci umenie s módou a v súčasnosti kurátoruje mladých módnych návrhárov presahujúcich svoj odbor pre Galériu Umakart. Po narodení dcéry, spolu so svojimi kolegyňami, založila fotografickú skupinu Divý tvor. Ich ateliér je síce zameraný na portrétnu fotografiu, no svojou kreativitou vytvára inšpiratívne a vzdelávacie prostredie. Vo vlastnej tvorbe často reflektuje aktuálne životné situácie a počas trojmesačného rezidenčného pobytu v rámci projektu K.A.I.R. Košice Artist in Residence plánuje skúmať individuálny a spoločenský status učiteľa – umelca.

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Rezidenčný pobyt v rámci projektu K.A.I.R. Košice Artist in Residence je podporený Medzinárodným vyšehradským fondom a organizáciou Creative Industry Košice.