Jan Durina (SVK)

Residency: November - December 2019

Jan Durina (1988, Liptovský Hrádok, SK) je slovenský interdisciplinárny umelec, ktorý využíva rozmanitosť médií na vytváranie persón a rozvíjanie komplexných príbehov, v ktorých existujú. Prostredníctvom performance, fotografie a zvuku, rozpráva Durina o témach samoty, straty a duševného zdravia. Jeho diela skúmajú otázky identity, zákutia ľudskej mysle a hraníc medzi svetom prírody a ľudského tela. V rámci tohto procesu produkuje autor umelecké diela vo forme hudby, performance, filmu a fotografie a pôsobí s ľahkosťou medzi performatívnymi projektami a výstavnými aktivitami.

Jan Durina absolvoval bakalárske štúdium v ateliéri prof. Anny Tretter na Katedre nových médií Fakulty umení TU v Košiciach (2007-2011) a v ateliéri fotografie na Akadémii výtvarného umenia v Krakove, PL (2009 -2010). V magisterskom štúdiu pokračoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na Katedre intermédií v ateliéri A. Čierneho (2012-2014).  Aktuálne žije a tvorí v Berlíne, samostatne vystavoval v Nemecku, Francúzsku, Čechách, Poľsku, Taliansku, na Slovensku. Durinove diela sú v súkromných zbierkach na Slovensku, Českej republike, Poľsku, Nemecku, USA, Anglicku a v Holandsku. V roku 2017 predstavil audiovizuálnu performance s projektom For You Katrina, s ktorou vystúpil vo viacerých európskych mestách. V roku 2019 uviedol jeho nový hudobný projekt Ephemeral Harms a následne vystúpil v berlínskom Klosterruine s performance School of Harms, ktorá vznikla v spolupráci s tromi spisovateľmi – Tamarou Antonijević, Henrike Kohpeiß a Philippom Wüschnerom. Jan Durina aktuálne vystavuje jeho najnovšie dielo vo Východoslovenskej galérií v Košiciach ako finalista tohtoročnej Ceny Oskára Čepana.

Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Rezidencia je organizovaná v spolupráci s Creative Industry Košice a Hayy Open Space.