Tomáš Rafa (SK)

Tomáš Rafa is Slovak artist, filmmaker and activist. He was born in Žilina and graduated from Digital Media Studio at Academy of Arts in Banská Bystrica and he also studied at Akademia Sztuk Pięknych in Warsaw. His project Nacionalizmus v srdci Európy (Nacionalism in the heart of Europe) is dealing with different kinds of nacionalism in countries which are closest to him: Slovakia, Czech Republic, Hungary and Poland. In 2014 he focused mainly on the issue of Ukraine and conflict with Russia.

At the beginning of September Tomáš travelled to Ukraine.

Tomáš came on December 12th at 18:00 to coffee place Papa in Kasárne/Kulturpark and spoke about his project, time he spent in Ukraine and his observations. 

More info: facebook      http://your-art.sk/

__________________________________________________________

Tomáš Rafa je slovenský umelec, filmár a aktivista. Pochádza zo Žiliny, absolvoval Ateliér digitálnych médií Akadémie umení v Banskej Bystrici  a taktiež študoval na Akademii Sztuk Pięknych vo Varšave. Vo projekte Nacionalizmus v srdci Európy sa sa venuje rôznym podobám nacionalizmu v krajinách ktoré sú mu najbližšie: Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko. Svoj záujem postupne rozširuje aj na ďalšie krajiny sveta a v roku 2014 sa venuje v prvom rade problematike Ukrajiny a konfliktu s Ruskom. 

Začiatkom sptembra Tomáš vycestoval na Ukrajinu.

O svojom projekte, pobyte na Ukrajine a pozorovaniach prišiel Tomáš porozprávať a ukázať 12.12. o 18:00 do kaviarne Papa v areáli Kasárne/Kulturpark.

Viac info na: facebook     http://your-art.sk/

“Kríza na Ukrajine

Na konci novembra bude 1.výročie protestov EuroMaidanu.
Filmový archív projektu zaznamenáva vývoj situácie v Kiejeve na Ukrajine od momentu najväčších bojov demonštrantov s jednotkami rýchleho nasadenia podliehajúcimi prezidentovi Janukovičovi.

Počas 3 mesiacov proeurópski študenti a demonštranti bojovali proti jednotkám Berkut s cieľom zvrhnúť režim proruského prezidenta Janukoviča. Boje prebiehali v uliciach plných toxického dymu z neustále horiacich barikád a pneumatík. Ľudia bez masiek pri teplote -15 stupňov čelili slznému plynu a vodným delám.
Najkrvavejší deň revolúcie, štvrtok 21. februára, sa stal vrcholom odporu a zároveň pádom režimu. V ten deň na príkaz prezidenta Janukoviča špeciálne komando ALPHA  zastrelilo, resp. na barikádach popravilo vyše 80 demonštrantov. Demonštranti prelomili blokádu vládnych budov a vznikla dočasná ukrajinská vláda.

Od momentu pádu režimu proruského prezidenta Janukoviča dochádza na Ukrajine k veľkým geopolitickým zmenám. Medzi najdramatickejšie patrí obsadenie Krymu vojenskými jednotkami bez označenia príslušnosti.  Prezident Putin túto vojenskú intervenciu potvrdzuje až po pripojení Krymu k Ruskej federácii.  Následne Východné územia Ukrajiny obsadzujú vojská proruských separatistov, vyhlasujú nezávislosť a vznik Doneckej a Luhanskej republiky. Do týchto oblastí prúdia zásoby vojenskej techniky a vojakov, spoločne s bielymi konvojmi tvz. humanitárnej pomoci.

Západná časť Ukrajiny s dočasnou vládou a novo zvoleným prezidentom Porošenkom začína proces antiteroristickej operácie s cieľom obnovy územnej celistvosti.
V ťažkých bojoch ukrajinskej armády s rebelmi Kijev potvrdzuje aktívnu podporu proruských separatistov ťažkým delostrelectvom od hraníc s Ruskom.
Tok ruského vojenského materiálu, ťažkej bojovej techniky a vojakov smeruje na Ukrajinu cez hranice území ovládaných separatistami. Prezident Putin dementuje účasť ruských vojsk v bojoch na východnej Ukrajine. Dochádza k tragickej udalosti zostrelenia civilného lietadla Malajzijskych aerolínií. Kríza prerastá do možnosti medzinárodného vojnového konfliktu.

Projekt zaznamenal situáciu počas ťažkých bojov ukrajinskej armády a proruských separatistov v meste Slovyansk, v okolí letiska v Donecku a Luhanskej oblasti do momentu prvých demokratických volieb na Ukrajine na začiatku novembra 2014.

Silnou témou tohoto obsahu je život bežných obyvateľov zasiahnutých vojnovým konfliktom a proruskou propagandou. Fabriky a priemysel neexistuje. Banícky priemysel bol zlikvidovaný počas bombardovania. Mediálny priestor je plne pokrytý ruským spravodajstvom. Iný prístup k informáciám neexistuje. Ľudia mesiace žijú v podzemiach, bez vody, elektriny, prístupu k základným potravinám. Na území Doneckej oblasti zlyháva dôchodkový systém. Obyvateľstvo nemá peniaze na základné potraviny a lieky.  Tí, čo nemali kam pred vojnou ujsť, a prežili niekoľkomesačné boje bez vody a elektriny, si pred nadchádzajúcou zimou neželajú nič iné len mier.”